Magyarul beszélő segédeszköz fejlesztése a Hangvilágnál
Személyi titkár, vakok és gyengénlátók részére
Végre azt csináljuk, amihez értünk, segédeszközt fejlesztünk.
Ennek egyik oka, hogy sikerült pályázatot nyernünk (GOP-1.3.1-11/C), a másik — nem kevésbé fontos — tényező, hogy segítő partnerre találtunk a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületében. Az eszköz fejlesztése Nyíregyházi telephelyünkön történik, abban az irodaházban ahol a szövetség is működik, így a folyamatos együttműködés biztosított.
De hát mi is lesz az a konkrét eszköz, amit létre fogunk hozni?
A vízkeresztség alatt a Személyi Tikár (röviden SzeTi), nevet kapta. Célja, hogy „a látássérültek mindennapi életét, időbeosztását, munkavégzését, tanulását segítse”.
Amit biztosan tudni fog.
- Óra funkciók: idő és dátum, ébresztés, stopper, időzítő
- Gyors üzenetek rögzítése (diktafon)
- Naptárbejegyzések (napi, heti, éves eseményekhez), a felmondott szövegnek a beállított időben történő lejátszásával (születésnapok, házassági évfordulók, találkozók stb.).
- Naponta, hetente, havonta ismétlődő feladatokra figyelmeztetés (villany, gázóra leolvasás)
- Listák (bevásárláshoz, utazáshoz menetrendek stb.)
- Magnó, a hosszú hanganyagok felvételéhez, lejátszásához (iskolai használatra, tárgyaláshoz)
- MP3 lejátszás (tananyagok lejátszása, zenehallgatás)
- Számológép
- Játékok (szórakoztatásra, készségfejlesztésre)
- Minden napra egy rövid információ (az aktuális dátumhoz köthető híres ember, történelmi esemény stb.)
- Minden napra egy evangélium
- Mesegyűjtemény
- Zene gyűjtemény
- Számítógépes kapcsolat mini USB-n keresztül (hanganyagok le és feltöltéséhez, akkumulátortöltéshez)
Ami most még nem fog sikerülni, de tervezzük beletenni.
DAISY könyvek olvasása, amihez segítséget kapunk az Informatika a látássérültekért Alapítványtól.
Természetesen mindezt hang és szöveg üzenetekkel, magyarul, az eddigi eszközeink színvonalának megfelelően. Jól tapintható gombokkal, tenyérbe illő méretben, esztétikus kivitelben.

A SzeTi kezelő felülete.

A kézben tartott Személyi Titkár
Felmerülhet a kérdés, hogy miért van szükség egy ilyen eszközre, amikor egy okos telefon mindezt már „zsebből” tudja?
A SzeTi nem telefon, amin bármikor belecsöröghetnek az életünkbe, hogy megoldhassuk mások problémáit, hanem személyi titkár, amivel a felhasználó a saját életét irányíthatja.
- Azok a telefonok, amiken futtathatók a beszélő szoftverek, nem tartoznak az olcsó eszközök közé. Ráadásul a fejlesztések az érintő képernyők felé mennek, ami nem segíti a vakos felhasználást.
- A mobilok alapvetően a telefonálást szolgálják, és mellékesen tudják a többi funkciót. A SzeTi kezelőfelülete, és menüje célirányosan a funkciókhoz van kitalálva, elsődlegesen a vakos felhasználást segítve. Jó példa erre, hogy minden egyes gombnyomást valamilyen hanginformáció (szöveg, vagy hangjelzés) követ. A kezelés tapintás, és hallás útján történik, ezért is nincs látható kijelző.
- Elsődleges feladata a napi teendők (időzített feladatok, határidők, hanganyagok) kezelése. A telefonok is tudnak megadott időben figyelmeztetni, de azt a felhasználónak kell tudnia, hogy mi a teendő. A SzeTi-re felmondhatjuk, hogy mi a feladat, és ezt haljuk vissza az előre megadott időben.
- Lehetőség van olyan listák felmondására, amik a napi életet segítik. A bevásárláshoz a termékek, utazáshoz menetrendek, iskolásoknak órarend, stb. A listák könnyen bővíthetők, aktualizálhatók.
- A hangfelvételek (rövid emlékeztetők, több órás előadások) egy gombbal elérhetők, nem kell menüben keresgélni.
A cél, hogy olyan segédeszközt hozzunk létre, ami életrevaló, kezelhető, társ a mindennapokban, és örömet okoz a használóinak. Ehhez adja a Nyíregyházi Egyesület a tapasztalatát, segít a szöveganyagok kitalálásában és felvételében, az ergonomikus kialakításban, és nem utolsó sorban elvégzi az eszköz tesztelését. A napi eseményeket, a játékokat, készségfejlesztőket, számítógépes kapcsolatot az Alko-soft Bt-nek köszönhetjük
Két fontos kérdés még hátra van. Mikorra lesz kész az eszköz?
A SzeTi forgalomba kerülésének ideje a tervezettt 2012. március végéhez képest, 2012 június. Az ok egyértelműen az anyagi fedezet hiánya
És a legfontosabb, hogy menyibe fog kerülni?
Menyit érne meg Önnek egy olyan eszköz, ami a felsorolt funkciók mindegyikét tudja, vakos felhasználásra kihegyezve, magyarul? Segítség lehet a kalkulációban a fenti „tudáslista”, és a ma kapható eszközök ára, amik ezeket külön-külön tudják. Adok némi támpontot.
Magyarul beszélő óra (kevesebb tudással) 24.000Ft, 2 perces diktafon 5.200Ft, MP3 lejátszó (vakos használatra nincs) kb. 10.000Ft, magyarul beszélő számológép 40.000Ft, olyan naptár — ami felmondott szöveggel figyelmeztet — jelenleg nincs (sok forint), készségfejlesztő és egyéb játékok stb.
A tervezett ár bruttó 70.000Ft.
A SzeTi-t reményeink szerint széles körben fogják használni. A vak és nyengénlátó embereken kívül, felhasználók lehetnek még az autisták, és a diszlexiások is. Nyitottak vagyunk minden jobbító szándékra. Vagyis nem arra, hogy „miért nem jó”, hanem arra, hogy „hogyan lehetne jobb”. Ha valakit érdekel a téma, véleményét, kérdését várjuk a hangvilag@hangvilag.hu e-mail címre.
Közreműködő partnereink, akiknek odaadó munkáját itt szeretnénk megköszönni.
Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesülete
Dankó Pál és Nagy tünde: hanganyagok, ergonómia, tesztelés
Alko-soft Bt.
Dudás Imre: játékok, készségfejlesztő, számítógépes kapcsolat, zenék, hangok, mesék,
Dvariecki Bálint: napi aktualitások, SzeTi honlap
Józsa Design kft.
Józsa István: design, tasztatúra, logó, ikonok
Horváth István Sándor plébános
Evangéliumok
Informatika a Látássérültekért Alapítvány
DAISY
Kiss Levente: hardver, szoftver
Kovács Zoltán a Hangvilág kft ügyvezető igazgatója.